
sleva
Kniha:
Tělesné postižení jako fenomén i životní realita
Autor:
Novosad; Libor

Nakladatelství: | » PORTÁL |
Médium / forma: | Tištěná kniha |
Rok vydání: | 2011 |
Počet stran: | 168 |
Rozměr: | 20 cm |
Vydání: | Vyd. 1. |
Skupina třídění: | Sociální problémy vyžadující podporu a pomoc. Sociální zabezpečení |
Vazba: | brožovaná |
Nakladatelské údaje: | Praha, Portál, 2011 |
ISBN: | 978-80-7367-873-9 |
EAN: | 9788073678739 |
Kniha se zabývá otázkami, co je lidské tělo, čím je dáno „jáství“ a jak spolu souvisí tělesnost, pohyb a transcendence, v čem spočívá tělesná jinakost a z jakých hledisek je nazírána, jak a čím definujeme normu, stigma, odlišné tělo a tělesné postižení. Naznačen je vývoj tzv. studií postižení (disability studies), terminologie, postojů k osobám s tělesným postižením i jejich inkluze. Čtenář zde nalezne pasáže o efektivní komunikaci a koordinované rehabilitaci, o překážkách, které musí lidé s tělesným postižením řešit apod. Publikace je určena pro studenty pomáhajících profesí, jejich učitele i kolegy v praxi. Sociologicko-antropologický pohled na tělesné postižení ve vztahu k lidskému bytí, tělu a tělesnosti a na psychosociální aspekty života lidí s tělesným handicapem.
Kniha se zabývá otázkami, co je lidské tělo, čím je dáno jáství a jak spolu souvisí tělesnost, pohyb a transcendence, v čem spočívá tělesná jinakost a z jakých hledisek je nazírána, jak a čím definujeme normu, stigma, odlišné tělo a tělesné postižení. Naznačen je vývoj tzv. studií postižení (disability studies), terminologie, postojů k osobám s tělesným postižením i jejich inkluze. Čtenář zde nalezne pasáže o efektivní komunikaci a koordinované rehabilitaci, o překážkách, které musí lidé s tělesným postižením řešit apod. PhDr. Mgr. Libor Novosad, Ph.D. (*1959) působí jako poradenský speciální pedagog a sociální pracovník i jako VŠ učitel (UK v Praze, MU v Brně aj.), lektor a konzultant v oblasti pomáhajících profesí. Vystudoval Filozofickou a Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se badatelské i publikační činnosti. Je členem řady odborných asociací a angažuje se v NNO. V nakladatelství Portál vydal Základy speciálního poradenství (2000, 2006), Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním (2009) a je spoluautorem knihy Zdravotní postižení a pomáhající profese (Ed.: Jan Michalík, 2011). (diskurzivní pohledy na tělo, tělesnost, pohyb, člověka a tělesné postižení)
Tělesné postižení jako fenomén i životní realita
Text si všímá odvěkého duelu i symbiózy těla a duše. Opírá se přitom o filozofii. Charakterizuje frekventované typy tělesného postižení se zřetelem k jejich projevům i dopadům na kvalitu života a na realitu soužití s tímto znevýhodněním. Popisuje z pohledu dobré i špatné praxe přístupy a postoje k lidem s tělesným postižením a v této souvislosti rozebírá předsudky, stigmatizaci a sociální exkluzi. Text je také věnován oblastem funkční podpory těmto osobám, tj. sféře sociálních služeb, zdravotní péče, vzdělávání a pracovního uplatnění – tedy komplexitě nástrojů ucelené rehabilitace a zplnomocňování lidí s tělesným postižením. Tato část je doplněna příklady z domácí i ze zahraniční praxe. Cílem textu je dovést čtenáře k pochopení širších souvislostí a specifik tělesného postižení a k uvědomění si, že toto postižení nic neříká o člověku jako o osobnosti, ani o jeho hodnotě a jeho osobní i sociální duši.
Mgr. Libor Novosad, Ph.D., je vysokoškolský učitel (Pedagogická fakulta UK, TUL), vedoucí Akademické poradny a poradny pro zpřístupňování studia lidem se zdravotním postižením při TUL, předseda Asociace poraden pro osoby se zdravotním postižením ČR. Věnuje se badatelské i publikační činnosti, v Portálu vyšla jeho kniha Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním (2009).
Text si všímá odvěkého duelu i symbiózy těla a duše. Opírá se přitom o filozofii.
Charakterizuje frekventované typy tělesného postižení se zřetelem k jejich projevům i dopadům na kvalitu života a na realitu soužití s tímto znevýhodněním. Popisuje z pohledu dobré i špatné praxe přístupy a postoje k lidem s tělesným postižením a v této souvislosti rozebírá předsudky, stigmatizaci a sociální exkluzi. Text je také věnován oblastem funkční podpory těmto osobám, tj. sféře sociálních služeb, zdravotní péče, vzdělávání a pracovního uplatnění – tedy komplexitě nástrojů ucelené rehabilitace a zplnomocňování lidí s tělesným postižením. Tato část je doplněna příklady z domácí i ze zahraniční praxe. Cílem textu je dovést čtenáře k pochopení širších souvislostí a specifik tělesného postižení a k uvědomění si, že toto postižení nic neříká o člověku jako o osobnosti, ani o jeho hodnotě a jeho osobní i sociální duši.
Mgr. Libor Novosad, Ph.D., je vysokoškolský učitel (Pedagogická fakulta UK, TUL), vedoucí Akademické poradny a poradny pro zpřístupňování studia lidem se zdravotním postižením při TUL, předseda Asociace poraden pro osoby se zdravotním postižením ČR. Věnuje se badatelské i publikační činnosti, v Portálu vyšla jeho kniha Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním (2009).Tělesné postižení jako fenomén i životní realita Text si všímá odvěkého duelu i symbiózy těla a duše. Opírá se přitom o filozofii. Charakterizuje frekventované typy tělesného postižení se zřetelem k jejich projevům i dopadům na kvalitu života a na realitu soužití s tímto znevýhodněním. Popisuje z pohledu dobré i špatné praxe přístupy a postoje k lidem s tělesným postižením a v této souvislosti rozebírá předsudky, stigmatizaci a sociální exkluzi. Text je také věnován oblastem funkční podpory těmto osobám, tj. sféře sociálních služeb, zdravotní péče, vzdělávání a pracovního uplatnění - tedy komplexitě nástrojů ucelené rehabilitace a zplnomocňování lidí s tělesným postižením. Tato část je doplněna příklady z domácí i ze zahraniční praxe. Cílem textu je dovést čtenáře k pochopení širších souvislostí a specifik tělesného postižení a k uvědomění si, že toto postižení nic neříká o člověku jako o osobnosti, ani o jeho hodnotě a jeho osobní i sociální duši. Mgr. Libor Novosad, Ph.D., je vysokoškolský učitel (Pedagogická fakulta UK, TUL), vedoucí Akademické poradny a poradny pro zpřístupňování studia lidem se zdravotním postižením při TUL, předseda Asociace poraden pro osoby se zdravotním postižením ČR. Věnuje se badatelské i publikační činnosti, v Portálu vyšla jeho kniha Poradenství pro osoby se zdravotním a sociálním znevýhodněním (2009).
Osoby se zdravotním postižením
Somatopedie
Filozofická antropologie