

sleva
Kniha:
Retro ČS II.
Autor:
Michal Petrov
Podtitul: Jak jsme si to (u)žili za reálného socialismu

Nakladatelství: | » JOTA |
Médium / forma: | Tištěná kniha |
Rok vydání: | 2015 |
Počet stran: | 288 |
Rozměr: | 257 x 235 x 22 mm |
Úprava: | ilustrace (některé barevné), 1 mapa, portréty, faksimile |
Vydání: | Vydání první |
Skupina třídění: | Sociologie kultury. Kulturní život |
Vazba: | Knihy - vázané |
Novinka týdne: | 2015-42 |
Datum vydání: | 12. 10. 2015 |
ISBN: | 978-80-7462-858-0 |
EAN: | 9788074628580 |
Ukázka: | » zobrazit ukázku |
Kniha byla nominována na literární cenu "Cena Český Bestseller – 2015 – Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé".
Více informací o prestižních literárních oceněních lze nalézt na stránce » literární ceny.
Autor úspěšného pořadu popisuje školní docházku, možnosti odívání a obouvání, bydlení, bižuterní výrobu, elektroniku. V závěru představuje katalog Tuzexu z roku 1971. Doplněno mnoha fotografiemi z autorova osobního obrazového archivu. Obrazová publikace mapuje socialistický československý konzum, vychází ze stejnojmenného televizního pořadu. Navazuje na knihu Retro ČS, vydanou v roce 2013.
Retro ČS nese pořadové číslo 2 a jednoznačně se tím hlásí k návaznosti na stejnojmennou publikaci, která autorovi vyšla na podzim 2013.
Zatímco „jednička“ se věnovala tzv. měkkému konzumu, tedy zboží rychlé spotřeby, „dvojka“ patří konzumu „tvrdému“ – odívání, obouvání, bydlení, elektronice. Bohatý obrazový materiál je opět doplněn textem, v němž autor k základním faktům a statistikám přidává osobní zkušenost a popis jednotlivých oblastí konzumu v kontextu předlistopadové reality.
Prohrabejte spolu s autorem po letech znovu svou školní aktovku, oblečte své vysněné džíny z Tuzexu, pořiďte první nahrávku na vytoužený kazetový magnetofon. A pokud jste nic z toho nezažili, nahlédněte alespoň do života svých rodičů či prarodičů.
Kniha Michala Petrova výborně doplní rodinná alba fotografií, protože se opírá o bohatství autorova osobního obrazového archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás.
Publikace vychází s předmluvou Václava Moravce.
Vydejte se do retrosvěta, který byl lecjaký, jen ne černobílý.
Podnikněte expedici do vesmíru, z něhož zůstalo jen málo anebo vůbec nic, přesto u leckoho vzbuzuje dodnes živou vzpomínku.
Hmotná kultura – Československo – 1948-1989
Spotřební zboží – Československo – 1948-1989
Reklama a propagace – Československo – 1948-1989