
sleva
Kniha:
Obrazotvornost v dějinách evropské filosofie
Autor:
Jakub Marek; Martin Vrabec; kol.
již pravděpodobně nedoručíme do Vánoc

Nakladatelství: | » Togga |
Médium / forma: | Tištěná kniha |
Rok vydání: | 2014 |
Počet stran: | 406 |
Rozměr: | 19 cm |
Vydání: | Vyd. 1. |
Jazyk: | česky |
Vazba: | kniha, brožovaná vazba |
Datum vydání: | 14.02.2014 |
Nakladatelské údaje: | Praha, Togga ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, 2013 |
ISBN: | 9788074760419 |
EAN: | 9788074760419 |
Autoři jednotlivých příspěvků představují pojetí obrazotvonosti (také fantasia, imaginatio či Einbildungskraft) v různých dějinných etapách a u různých vůdčích postav evropské filozofie. Texty tak postupně vykládájí pojetí obrazotvornosti u Platóna či Aristotela, ve scholastice a mystice, u představitelů filozofie raného a pozdějšího novověku (Kant, Fichte, Hegel, Kierkegaard). Publikace věnuje pozornost i myšlení o obrazotvornosti ve 20. století (ve fenomenologii Husserlově, Merleau-Pontyho či Patočky), v současné anglo-americké filozofii mysli a rovněž v díle M. Heideggera. Obrazotvornost jako téma evropského filozofického myšlení od antiky po současnost.
Říká se, že veškeré poznání pramení ze dvou zdrojů, z rozumu a smyslového vnímání. Na jedné straně máme pojmy, abstraktní kategorie myšlení, na straně druhé pak prchavé barvy, zvuky, tvary, vůně a celou hloubku smyslové zkušenosti. Tyto dva kořeny poznání jsou si natolik vzdáleny, že se nám často ani nedostává slov, abychom vyjádřili to, co bezprostředně vnímáme. Odkud se pak bere spojení mezi smysly a rozumem? Jak můžeme svoji smyslovou zkušenost vůbec učinit předmětem myšlení? Ve filosofické tradici bývá za takovýto most považována právě obrazotvornost. Náleží jí tak úloha nezbytného spolutvůrce naší představy o světě, zároveň je však i původcem vidin a fantaskních přeludů. Tohoto rozporu je si filosofie vědoma od svého počátku a ona základní myšlenka, že o světě můžeme mít jen představy, jež nemusí být obrazem skutečnosti, se neustále vrací a zůstává klíčovým problémem evropské filosofické tradice. Předkládaná kniha sleduje základní filosofické koncepce obrazotvornosti či představivosti od Platóna a Aristotela po současnou fenomenologii a filosofii mysli. Nabízí tak čtenáři možnost hlouběji se seznámit s tímto často opomíjeným, byť nesmírně plodným tématem filosofického uvažování.
Spoluautoři: Ladislav Benyovszky, Annabelle Dufourcq, James Hill, Jakub Chavalka, Petr Jíra, Jindřich Karásek, Tomáš Koblížek, Lukáš Kollert, Aleš Novák, Jaroslav Novotný, David Peroutka, Marie Pětová, Vít Pokorný, Karel Thein, Václav Zajíc
Imaginace -- Filozofické aspekty
Evropská filozofie
Estetika
Kognitivní věda
Katalog předmětový > I > Imaginace > Filozofické aspekty
Katalog předmětový > E > Evropská filozofie
Katalog předmětový > K > Kognitivní věda
Katalog předmětový > P > Představivost
Katalog předmětový > E > Estetika
Naučná literatura > Třídění dle formy > Monografie > Kolektivní monografie
Katalog vybraných autorů > M > Marek - Jakub Marek
Katalog vybraných autorů > V > Vrabec - Martin Vrabec
Katalog vybraných autorů > K > Kol.
Katalog nakladatelství > T > Togga

Vágnerová, Marie; Csémy, Ladislav; Marek, Jakub
Cena: 211 Kč

Vágnerová, Marie; Csémy, Ladislav; Marek, Jakub
Cena: 211 Kč

Vágnerová, Marie; Marek, Jakub; Csémy, Ladislav
Cena: 240 Kč