
sleva
Kniha:
Mříže a smích
Autor:
Jiří Sedlák

Nakladatelství: | » CERM |
Médium / forma: | Tištěná kniha |
Rok vydání: | 2011 |
Počet stran: | 224 |
Rozměr: | 148x210 |
Úprava: | barevné ilustrace |
Spolupracovali: | ilustrace Vladimír Renčín |
Skupina třídění: |
Vnitropolitický vývoj, politický život Biografie |
Jazyk: | česky |
Datum vydání: | 09.05.2011 |
Nakladatelské údaje: | V Brně, Nadace Universitas, Akademické nakladatelství CERM, 2011 |
ISBN: | 978-80-7204-743-7 |
EAN: | 9788072047437 |
Ukázka: | » zobrazit ukázku |
Autor se s humorem ohlíží za šesti měsíci, které strávil počátkem sedmdesátých let ve vězení za "hanobení republiky". Své vzpomínky doplnil krátkým zamyšlením na téma českého politického humoru a satiry.
Autor knihy Mříže a smích docent PhDr. Jiří Sedlák, CSc., absolvoval za „pražského (a brněnského) jara“ 1968/1969 desítky nejrůznějších přednášek, besed a diskusí o nutnosti „demokratizace a humanizace socialismu“. Byl proto v roce 1969 „řešen“ služebně a stranicky. Výsledkem byl vyhazov z Komunistické strany Československa a z Vojenské akademie a zákaz veškeré činnosti. V roce 1971 byl odsouzen Vyšším vojenským soudem z Tábora k deseti měsícům nepodmíněně za trojí hanobení podle §§ 102, 103, 104 a 198 trestního zákona (šlo však o pravdivou kritiku režimu a sovětské okupace), byl mu odebrán snížený příspěvek za službu a byl degradován z podplukovníka na vojína.
Text knihy Mříže a smích napsal „jako svědectví o půlroku svého života“ v komunistickém vězení. V letech 2008–2010 autor doplnil pojednání Z politického humoru (Od antiky po dnešek). Tímto textem útočícím satiricky na autoritářské a totalitní režimy (i na kazy demokracie) jako by to autor svým věznitelům aspoň zčásti oplatil. Takže oba texty tvoří jakousi organickou „jednotu protikladů“.
V tomto poutavém dílku se navíc v neobyčejně vzácné shodě potkávají poetika literární s kreslířskou poetikou Vladimíra Renčína.
Filozofové – Česko – 20.-21. století
Vysokoškolští učitelé – Česko – 20. století
Političtí vězni – Československo
Politická satira
Próza – beletrie > Další formy prózy > Prózy > Autobiografické prózy
Naučná literatura > Filozofie > Filozofové > Česko
Naučná literatura > Vzdělávání a školství > Vysokoškolští učitelé > Česko
Katalog předmětový > P > Politická satira
Katalog předmětový > P > Političtí vězni > Československo
Próza – beletrie > Další formy prózy > Prózy > Prózy dle národů > České prózy
Katalog vybraných autorů > S > Sedlák – Jiří Sedlák
Katalog nakladatelství > C > CERM
Katalog předmětový > A > * 20.-21. století
SLAVNÉ MELODIE
V LEHKÉ ÚPRAVĚ PRO KLAVÍR
»}
vybral a upravil Radim Linhart • vydalo G & W, Cheb
OBSAH 3. DÍLU
Amazing Grace ................................................................................... . . 4
Až rozkvetou lípy .....................................................................................6
Can’t Help Falling In Love .................................................................... 8
Cielito Lindo ............................................................................................10
Cikánka .................................................................................................. 12
Cizinec na pobřeží .................................................................................14
Dajána ......................................................................................................16
Děti z Pirea .............................................................................................. 20
Edelweiss .................................................................................................22
Hospůdko známá ...................................................................................24
Jožin z bažin ....................................................................7...................26
Love Story .................................................................................................28
Medvědi nevědí ........................................................................................30
Modrý sarafán ....................................................................................... 32
O sole mio .................................................................................................34
Padrino ......................................................................................................36
Pampelišky ...............................................................................................38
P á tá .............................................................................................................40
Písnička pro kočku ................................................................................42
Pomněnka .................................................................................................44
Rolničky ...................................................................................................46
Růžička ......................................................................................................48
Something Stupid ...................................................................................50
Split .......................................................................................................... 52
Stín k ated rál............................................................................................54
The Entertainer .....................................................................................56
Tichá noc ...................................................................................................58
Tři oříšky pro Popelku .........................................................................60
V Montgomery ....................................................................................... 62
Včera neděle byla ...................................................................................64