

sleva
Kniha:
Jak porozumět digitálnímu světu
Autor:
Brian W. Kernighan
Podtitul: Vše, co potřebujete vědět o internetu, bezpečnosti a soukromí
doručujeme do Vánoc

Nakladatelství: | » ARGO |
Médium / forma: | Tištěná kniha |
Rok vydání: | 2019 |
Počet stran: | 312 |
Rozměr: | 237 x 168 x 25 mm |
Úprava: | ilustrace |
Vydání: | První vydání v českém jazyce |
Spolupracovali: | z anglického originálu Understanding the digital world. What you need to know about computers, the internet, privacy, and security přeložil Petr Holčák |
Skupina třídění: | Počítačová věda. Výpočetní technika. Informační technologie |
Vazba: | Vázaný |
Datum vydání: | 10. 9. 2019 |
ISBN: | 978-80-7363-903-7 |
EAN: | 9788073639037 |
Počítače jsou všude a nejsou to jen nám důvěrně známé stolní počítače, notebooky, tablety nebo chytré telefony. Většina ostatních počítačů je pro nás neviditelná – ovládají například domácí spotřebiče, automobily, lékařské přístroje, dopravní systémy, energetické sítě nebo třeba zbraňové systémy. Legendární informatik Brian Kernighan stál u zrodu jazyka C a systému UNIX, který dnes řídí podstatnou část počítačů na celém světě. V této knize kondenzovanou a srozumitelnou formou shrnuje vše důležité o tom, jak jsou počítače konstruovány, jak fungují, co je to programování, jak funguje internet, šifrování i kryptoměny a jak se to vše dotýká naší bezpečnosti, soukromí, majetku a dalších důležitých aspektů našeho života. Rozebírá i základy matematické informatiky a jejích problémů a perspektiv. „Je to nejsrozumitelnější a nejjednodušší vysvětlení světa, na němž jsme nyní všichni závislí,“ řekl o Kernighanově knize dlouholetý ředitel společností Novell, Google a Alphabet Eric Schmidt. (vše, co potřebujete vědět o internetu, bezpečnosti a soukromí)
Počítače jsou všude a nejsou to jen nám důvěrně známé notebooky, tablety nebo chytré telefony. Většina ostatních počítačů je pro nás neviditelná – ovládají domácí spotřebiče, automobily, lékařské přístroje, dopravní systémy, energetické sítě nebo třeba zbraňové systémy. Miliardy počítačů denně tiše shromažďují a sdílejí obrovská množství dat o našich osobách. Vlády a firmy prostřednictvím počítačů monitorují stále více z toho, co děláme. Sociální sítě a zadavatelé reklam o nás vědí mnohem více, než by nám bylo milé, a využívají přitom informací, které jim sami dobrovolně předáváme. Chápeme skutečně moc počítačů v našem světě? Kniha Briana W. Kernighana začíná od fyzické konstrukce počítačů a rozboru toho, jak vlastně dělají svoji práci, a dotýká se všech důležitých aspektů od programování přes konstrukci a problémy internetu až po sociální, právní a politické dopady digitalizace a jejich řešení. Přehledně a přitom v úplnosti se zde můžeme seznámit s riziky, které počítače představují pro naše soukromí a bezpečnost. Proto je nezbytnou sumou informací pro každého, komu není jeho život lhostejný.
Počítače jsou všude a nejsou to jen nám důvěrně známé notebooky, tablety nebo chytré telefony. Většina ostatních počítačů je pro nás neviditelná - ovládají domácí spotřebiče, automobily, lékařské přístroje, dopravní systémy, energetické sítě nebo třeba zbraňové systémy. Miliardy počítačů denně tiše shromažďují a sdílejí obrovská množství dat o našich osobách. Vlády a firmy prostřednictvím počítačů monitorují stále více z toho, co děláme. Sociální sítě a zadavatelé reklam o nás vědí mnohem více, než by nám bylo milé, a využívají přitom informací, které jim sami dobrovolně předáváme. Chápeme skutečně moc počítačů v našem světě? Kniha Briana W. Kernighana začíná od fyzické konstrukce počítačů a rozboru toho, jak vlastně dělají svoji práci, a dotýká se všech důležitých aspektů od programování přes konstrukci a problémy internetu až po sociální, právní a politické dopady digitalizace a jejich řešení. Přehledně a přitom v úplnosti se zde můžeme seznámit s riziky, které počítače představují pro naše soukromí a bezpečnost. Proto je nezbytnou sumou informací pro každého, komu není jeho život lhostejný.
Počítače jsou všude a nejsou to jen nám důvěrně známé notebooky, tablety nebo chytré telefony. Většina ostatních počítačů je pro nás neviditelná - ovládají například domácí spotřebiče, automobily, lékařské přístroje, dopravní systémy, energetické sítě nebo třeba zbraňové systémy. Miliony počítačů denně tiše shromažďují, sdílejí a někdy nechávají unikat obrovská množství dat týkajících se našich osob. Vlády a firmy prostřednictvím počítačů monitorují stále více z toho, co děláme. Sociální sítě a zadavatelé reklam o nás vědí mnohem více, než by nám bylo milé, a využívají přitom informací, které jim sami předáváme. Až příliš snadno se k našim datům dostávají i zločinci. Chápeme skutečně moc počítačů v našem světě? Kanadský programátor a informatik Brian Kernighan nám touto knihou předkládá základní poznatky o tom, jak funguje počítačový hardware, software a sítě, a seznamuje nás s riziky, které počítače představují pro naše soukromí a bezpečnost.
Počítače jsou všude a nejsou to jen nám důvěrně známé notebooky, tablety nebo chytré telefony. Většina ostatních počítačů je pro nás neviditelná - ovládají domácí spotřebiče, automobily, lékařské přístroje, dopravní systémy, energetické sítě nebo třeba zbraňové systémy. Miliardy počítačů denně tiše shromažďují a sdílejí obrovská množství dat o našich osobách. Vlády a firmy prostřednictvím počítačů monitorují stále více z toho, co děláme. Sociální sítě a zadavatelé reklam o nás vědí mnohem více, než by nám bylo milé, a využívají přitom informací, které jim sami dobrovolně předáváme. Chápeme skutečně moc počítačů v našem světě?
Kniha Briana W. Kernighana začíná od fyzické konstrukce počítačů a rozboru toho, jak vlastně dělají svoji práci, a dotýká se všech důležitých aspektů od programování přes konstrukci a problémy internetu až po sociální, právní a politické dopady digitalizace a jejich řešení. Přehledně a přitom v úplnosti se zde můžeme seznámit s riziky, které počítače představují pro naše soukromí a bezpečnost. Proto je nezbytnou sumou informací pro každého, komu není jeho život lhostejný.
Počítače jsou všude a nejsou to jen nám důvěrně známé notebooky, tablety nebo chytré telefony. Většina ostatních počítačů je pro nás neviditelná ovládají domácí spotřebiče, automobily, lékařské přístroje, dopravní systémy, energetické sítě nebo třeba zbraňové systémy. Miliardy počítačů denně tiše shromažďují a sdílejí obrovská množství dat o našich osobách. Vlády a firmy prostřednictvím počítačů monitorují stále více z toho, co děláme. Sociální sítě a zadavatelé reklam o nás vědí mnohem více, než by nám bylo milé, a využívají přitom informací, které jim sami dobrovolně předáváme. Chápeme skutečně moc počítačů v našem světě? Kniha Briana W. Kernighana začíná od fyzické konstrukce počítačů a rozboru toho, jak vlastně dělají svoji práci, a dotýká se všech důležitých aspektů od programování přes konstrukci a problémy internetu až po sociální, právní a politické dopady digitalizace a jejich řešení. Přehledně a přitom v úplnosti se zde můžeme seznámit s riziky, které počítače představují pro naše soukromí a bezpečnost. Proto je nezbytnou sumou informací pro každého, komu není jeho život lhostejný.