

Elektronická kniha:
Člověk Gabriel
Autor:
Kateřina Dubská
Produkt teď bohužel není dostupný.
»hlídat dostupnost
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
celkové hodnocení |
3 hodnocení + 1 recenze | |
|
Nakladatelství: | » JOTA |
Dostupné formáty ke stažení: | EPUB, MOBI |
Upozornění: | většina e-knih je zabezpečena proti tisku a kopírování |
Médium: | e-book |
Rok vydání: | 2013 |
Počet stran: | 330 |
Rozměr: | 21 cm |
Vydání: | Vyd. 1. |
Skupina třídění: | Česká próza |
Jazyk: | česky |
ADOBE DRM: | bez |
Nakladatelské údaje: | V Brně, Jota, 2013 |
ISBN: | 978-80-746-2310-3 |
Na pozadí příběhu zelenookého cikána Gabriela se v zajímavé novele zobrazuje až magické sepětí člověka s přírodou a řeší se rozdílnosti lidských kultur. Příběh Gabriela začíná ve skupině kočovných Romů a věnuje se cikánskému mýtu o bytostech nadaných hudbou, tancem, nespoutaností a sepětí s přírodou. Prostřednictvím Gabriela však může čtenář blíže poznat romské zvyky a prožitky, které jsou hybným motivem jejich života. Gabriel, ač není nijak vzdělán, disponuje vlastní vrozenou moudrostí, hrdostí a takovým sepětím s přírodou, které až hraničí s nadpřirozenými schopnostmi. Z románu vyplývá jen zdánlivě prostá pravda, že základní lidské hodnoty zůstávají vždy a všude stále stejné. V závěru jako bonus následuje odborná stať o původu a vývoji Romů.
Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka.
Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.
Kateřina Dubská vystudovala Střední odbornou školu knihovnickou v Brně a Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Je spoluzakladatelkou firmy Computer Press a vydavatelství ERA. Před jedenácti lety založila Nadační fond Verda, který jako jediný soukromý nadační fond u nás podporuje romské studenty. V současné době žije v Bílých Karpatech na samotě u lesa, chová včely a píše knihy. Rodina její matky pochází z moravských Tupes a její prapradědeček se jmenoval Gabriel.