

sleva
Kniha:
Československé lehké kulomety
Autor:
Martin Dubánek; kolektiv

Nakladatelství: | » Naše vojsko |
Médium / forma: | Tištěná kniha |
Rok vydání: | 2008 |
Počet stran: | 243 |
Rozměr: | 235 x 165 x 20 mm |
Úprava: | 48 stran barevné obrazové přílohy: ilustrace, portréty, faksim. |
Vydání: | 1. české vyd. |
Skupina třídění: | Vojenská technika |
Vazba: | Knihy - vázané |
Datum vydání: | 1. 4. 2008 |
Nakladatelské údaje: | Praha, Naše vojsko, 2008 |
ISBN: | 978-80-206-0885-7 |
EAN: | 9788020608857 |
Ukázka: | » zobrazit ukázku |
Monografie shrnuje základní informace o vývoji a technických parametrech československých lehkých kulometů vz. 52 a 52/57.
7,62mm lehké kulomety vz. 52 a 52/57 se ve výzbroji československé armády staly důstojnými nástupci legendárního kulometu vz 26. Pod vlivem zkušeností z druhé světové války byly zkonstruovány pro náboje středního balistického výkonu. Lehký kulomet vz. 52 se podařilo vyřešit jak pro zásobníkové, tak i pro pásové podávání nábojů a vyznačoval se progresivní konstrukcí, jejíž význam nebyl dosud dostatečně doceněn.
Tato jedinečná kniha na základě rozsáhlé rešerše v archivních pramenech Vojenského ústředního archivu v Praze a studia bohaté sbírky zbraní Vojenského historického ústavu v Praze přináší první ucelený přehled dlouhodobého a spletitého vývoje lehkého kulometu vz. 52, popisuje jeho adaptaci na sovětský náboj vz. 43 a přibližuje osudy těchto zbraní po vyřazení z výzbroje tehdejší ČSLA. Nechybí ani detailní popis obou kulometů, příslušenství, použitých služebních příruček a přehled osobností, jež se o vznik těchto zbraní zasloužily. (vz. 52 a 52)
SLAVNÉ MELODIE
V LEHKÉ ÚPRAVĚ PRO KLAVÍR
»}
vybral a upravil Radim Linhart • vydalo G & W, Cheb
OBSAH 3. DÍLU
Amazing Grace ................................................................................... . . 4
Až rozkvetou lípy .....................................................................................6
Can’t Help Falling In Love .................................................................... 8
Cielito Lindo ............................................................................................10
Cikánka .................................................................................................. 12
Cizinec na pobřeží .................................................................................14
Dajána ......................................................................................................16
Děti z Pirea .............................................................................................. 20
Edelweiss .................................................................................................22
Hospůdko známá ...................................................................................24
Jožin z bažin ....................................................................7...................26
Love Story .................................................................................................28
Medvědi nevědí ........................................................................................30
Modrý sarafán ....................................................................................... 32
O sole mio .................................................................................................34
Padrino ......................................................................................................36
Pampelišky ...............................................................................................38
P á tá .............................................................................................................40
Písnička pro kočku ................................................................................42
Pomněnka .................................................................................................44
Rolničky ...................................................................................................46
Růžička ......................................................................................................48
Something Stupid ...................................................................................50
Split .......................................................................................................... 52
Stín k ated rál............................................................................................54
The Entertainer .....................................................................................56
Tichá noc ...................................................................................................58
Tři oříšky pro Popelku .........................................................................60
V Montgomery ....................................................................................... 62
Včera neděle byla ...................................................................................64